„Dwa stulecia. Dobry początek” to myśl przewodnia uroczystości związanych z rocznicą utworzenia Uniwersytetu Warszawskiego. Gala wieńcząca dwuwiekowe dziedzictwo uczelni odbędzie się 19 listopada br. – dokładnie 200 lat po podpisaniu aktu erekcyjnego UW.

Jubileusz jest wielkim przedsięwzięciem zarówno w środowisku akademickim jak i w skali całego kraju. Władze i pracownicy uczelni od wielu miesięcy z zapałem przygotowują się do  obchodów okrągłej rocznicy.

Spróbujmy jednak na chwilę cofnąć się do zamierzchłych czasów pierwszej połowy XIX wieku, kiedy za sprawą edyktu Aleksandra I powstał ów Uniwersytet. W 1816 roku działało (zgodnie z symboliką godła – orłem w koronie otoczonym pięcioma gwiazdkami) pięć wydziałów – Prawa i Administracji, Lekarski, Filozoficzny, Teologiczny oraz Nauk i Sztuk Pięknych. W murach UW kształciło się wówczas 800 studentów, na których przypadało 40-50 wykładowców. Od tego czasu UW nie tylko  poszerzyło swoje kampusy, ale również zasięg geograficzny. Dzisiaj uczelnia może pochwalić się 21 wydziałami, gdzie studiuje blisko 45 tysięcy studentów. UW ma 800 partnerów zagranicznych, z którymi podpisało umowy o bezpośredniej współpracy. Na Uniwersytecie uczyło się ponadto pięciu noblistów – Henryk Sienkiewicz, Menachem Begin, Czesław Miłosz, Joseph Rotblat oraz Leonid Hurwicz.

Prace nad wielkim jubileuszem podsumowującym dwa owocne wieki oraz projekty promujące rocznicę rozpoczęły się już w maju Światowym Zjazdem Absolwentów, którego punktem kulminacyjnym był koncert „Jestem z UW – Absolwenci Absolwentom”. W ramach 200-lecia odbyła się również Jubileuszowa Noc Muzeów, czyli iluminacja zabytkowych gmachów uczelni, występy chóru, teatru oraz zespołu tanecznego. W październiku w murach Biblioteki UW obserwowaliśmy wernisaż wystawy „200 obiektów na 200 lat. Nie tylko książki”. Ciekawym projektem w konwencji tegorocznych uroczystości było ponadto „Uniwersyteckie Wehikuł Czasu”. Imprezę tworzyły inscenizacje historyczne, pokazy, koncerty, a także dawne potrawy, gry i zabawy, co na kilka chwil przeniosło uczestników dwa wieki wstecz.

Sobotnie (19.11) uroczystości zwieńczą 200 lat istnienia Uniwersytetu. Impreza rozpocznie się na odświętnie przystrojonym Kampusie Głównym uczelni. Na zgromadzonych będzie czekał tort, świeczki oraz urodzinowy mapping z fajerwerkami. Następnie w Filharmonii Narodowej odbędzie się Galowy Koncert Jubileuszowy na cześć UW, którego transmisja będzie dostępna również on-line. Poza występami orkiestry zostanie zaprezentowany Chór Akademicki UW, utwór Pawła Szymanowskiego (Throught the Looking-Glass) skomponowany specjalnie na tę okoliczność, oraz „Koncert fortepianowy e-moll” w wykonaniu Julianny Awdiejewej – laureatki Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Do świętowania obchodów dołączył również sklep internetowy UW, który już od lutego oferuje zakup monet z wygrawerowanymi symbolami uczelni. Złote i srebrne krążki stanowią pamiątkę obchodzonej rocznicy, na którą przez wysokie ceny niestety nie każdy może sobie pozwolić. Co ciekawe, w obchody jubileuszu włączył się również zespół „Elektryczne Gitary”, który na tę uroczystość nagrał spejcalną piosenkę pt. „Uniwerek 200 lat”.

Wielkie odliczanie jubileuszu trwające kolejny rok niedługo dobiegnie końca, a uczelnia rozpocznie trzecie stulecie. Odwołując się do hasła obchodów – miejmy nadzieję, że dwa wieki istnienia uniwersytetu, ta piękna historia i związana z nią tradycja będą (dopiero) dobrym początkiem. Zachęcamy do wspólnego świętowania 200-setnych urodzin UW.